Poznato je da je odrastanje sa kućnim ljubimcima mnogo lepše, ali ima i brojne druge prednosti.
Deca uče socijalizaciji i kontaktu sa životinjama.
Briga o psu može pomoći detetu da ostane aktivno. Mališani koji imaju pse vežbaju 11 minuta dnevno više od svojih vršnjaka koji ih nemaju, a ovo su ostale prednosi.
Briga o psu utiče na smanjenje stresa
Iako pas ne može pomoći na isti način kao razgovor sa odraslom osobom, ipak može pomoći u ublažavanju teskobe.
– Psi i mačke mogu biti veliki izvori utehe za decu kad se suoče sa izazovima detinjstva. Kad god se deca osećaju tužno, ljuto ili uplašeno, kućni ljubimci mogu pružiti verno druženje i maženje. Dokazano je da maženje ublažava stres i pomaže ljudima da se opuste – objašnjava doktor Ragen McGovan koji istražuje ponašanje pasa.
Odrastanje uz psa je srećnije i zanimljivije foto: Shutterstock
Briga o ljubimcu uči ih odgovornosti i empatiji
Hranjenje, šetanje i učestvovanje u igri s ljubimcima daju decu prvi uvid u odgovornost i obavezu. Takođe se uče empatiji dok razvijaju viši osećaj samopoštovanja preuzimajuću odgovornost za brigu o kućnim ljubimcima.
Može podstaći fizičku aktivnost
Briga o psu može pomoći deci da ostanu aktivna. Deca koja imaju pse vežbaju 11 minuta dnevno više od svojih vršnjaka koji nemaju pse. Svakodnevne šetnje, trčanje i mnogo vremena za igru daju deci priliku da izađu napolje i da se kreću.
Može poboljšati imunitet dece
McGovan kaže da celokupno izlaganje dece nekim bakterijama ljubimaca može biti korisno za njihov imuni sistem. Studije pokazuju da se bebe odgajane u bliskom kontaktu sa kućnim ljubimcem ređe razboljevaju u prvoj godini života.
Izvor: Stil.kurir.rs