Znate li zašto sva deca pri rođenju najčešće imaju plave oči? Evo od kog roditelja nasleđuju pravu boju

Bebe se ne rađaju sa svim melaninom koji im je po prirodi namenjen. Proces sazrijevanja nastavlja se nakon rađanja. Boja očiju ne formira se pre druge godine života, kaže dr. Norman Saffra

To je povezano s količinom melanina pri rođenju i kako se taj melanin povećava nakon rođenja, objasnio je dr. Norman Saffra, čelnik Oftalmologije na američkom Medicinskom centru Maimonedes u Brooklynu.

Pojasnio je da je melanin pigment – što ga više imate u očima, kosi i koži, oni su tamniji. Time se, kaže, i više sunčeve svetlosti reflektuje. Male naslage melanina u šarenicama čine ih plavim, dok ih srednja količina čini zelenima ili im daje boju lešnika, dok zbog velike količine boja šarenice postaje smeđa.

Bebe se ne rađaju sa svim melaninom koji im je po prirodi namijenjen, tvrdi ovaj lekar.

– Proces sazrevanja nastavlja se nakon rađanja. Boja očiju ne formira se pre druge godine života – kaže Norman Saffra, ali dodaje da to nije slučaj baš uvek.

– Pojedinci tamnijeg pigmenta obično dobijaju bebe smeđih očiju, jer njihova novorođenčad već u startu ima više pigmenata – dodao je.

– Bebe belaca najčešće se rađaju s tamnoplavim očima, s primesama sive, a boja se može i nekoliko puta promeniti do prvog rođendana. Bebe drugih rasa rađaju se sa smeđim očima, koje i ostaju takve – objasnila je doktorka Giovana Armano.

Pri porođaju, kad dete dođe na svet i odmah na jako svetlo, podstiče se proizvodnja melanina u šarenici, a to može dovesti do promene boje. Samo malkice melanina i dete će imati plave oči, dodajte još malo i oči postaju sive, zelene ili boje lešnika.

– Pri rođenju pigmenta ima malo pa je boja svetlija. Kako beba raste, pigmenta je sve više. Melanin je protein, a količina i vrsta zapisani su u genima. Šarenice koje sadrže veliku količinu melanina su tamnije – kaže Armano.

Do bebinog šestog meseca boja očiju će se više puta menjati. Nakon toga promene se polako stabilizuju. Više faktora može uticati na promenu boje, uključujući lekove i uticaj okoline, tako da se kod nekih ljudi boja menja celi život. Ipak kod većine boja postaje jasna do prve godine.

– Boja očiju se najdramatičnije menja od 6. do 9. meseca, ponekad i do prvog rođendana. Tada se može tačno reći koju boju će beba imati. U retkom broju slučajeva deca mijenjaju boju i do treće godine – kaže Armano. Najređa boja očiju je zelena i pojavljuje se u samo pet posto svetske populacije. 

Boja može iznenaditi
Velika je šansa da će dete naslijediti boju koju imaju oba roditelja, ali to nije pravilo. Mogu “povući” i na bake i deke. Ako jedan roditelj ima smeđe oči, obično će imati i dete jer je taj gen dominantniji, prenosi livescience.com..

POSTAVI ODGOVOR

молимо унесите свој коментар!
овдје унесите своје име

Instagram

Oglas

spot_imgspot_img

Poslednje

Čudotvorni napitak za čišćenje pluća: Umiruje pušački kašalj i izbacuje sekret iz bronhija

Često nailazimo na recepte za jačanje zglobova ili čišćenje creva od toksina, međutim, pomoć je potrebna i plućima. U njima se akumuliraju prašina i...

10 osobina toksičnih roditelja: Oni kritikuju, kontrolišu i zanemaruju svoju decu

Toksičan odnos između roditelja i dece može uticati na psihičko blagostanje dece, dovesti do traume kod dece, kao i do dugotrajnih problema. Šta je toksično...

Ojačajte svoj imunitet pre jeseni: Ovaj detoks će vas pripremiti za hladnije dane

Leto je na izmaku i bilo bi poželjno da organizam počnemo da pripremamo za predstojeću jesen i zimu. To podrazumeva da zadržimo sve korisne vitamine...

Spas za ispucale pete: Pravi se od 2 sastojka, a delotvornije je od svake kreme

Ispucale pete su problem sa kojim se mnogi od nas suočavaju svakodnevno. Uklonjeni žuljeviti epidermis se vraća kao bumerang, a naša stopala nikada ne izgledaju...

Najbolji prirodni lek za jetru, diže imunitet, a i topi kilograme, ovaj „seljački“ napitak pomaže kod mnogih bolesti

Surutka je nus proizvod koji nastaje pri proizvodnji sira. Organizovana industrijska proizvodnja surutke počela je tek četrdesetih godina 20. veka. Kroz istoriju su bake...