Kada govorimo o oralnom zdravlju, obično se fokusiramo na beli osmeh i svež dah. Ali briga o našim zubima i desni ima mnogo širi uticaj na naše opšte zdravlje nego što mislimo. Na primer, loša oralna higijena može povećati rizik od srčanih oboljenja, a stanje usne duplje može biti rani pokazatelj ozbiljnijih zdravstvenih problema kao što su hipertenzija ili tumori. Ono što nas posebno zabrinjava jeste da promene u ustima takođe mogu ukazivati na kognitivne poremećaje, uključujući i demenciju.
Prema Džimu Danu, gerijatrijskom kliničkom konsultantu i članu odbora Senior Helpers, demencija je skup simptoma koji utiču na sposobnost osobe da pamti, razmišlja i donosi odluke, prenosi Healthline. „Demencija nije specifična bolest, već termin koji obuhvata niz simptoma, uključujući gubitak pamćenja i druga kognitivna oštećenja, koja ometaju svakodnevne aktivnosti“, objašnjava Dan.
Iako ne postoji lek za demenciju, rano prepoznavanje simptoma može igrati ključnu ulogu u usporavanju progresije bolesti i očuvanju mentalnih funkcija što je duže moguće. Prema Healthline-u, rano otkrivanje i odgovarajuća terapija, koja može uključivati lekove, kognitivni trening i terapiju, mogu poboljšati kvalitet života pacijenata.
Suva usta kao simptom
Simptomi demencije se često javljaju godinama pre postavljanja konačne dijagnoze. Osim tipičnih znakova kao što su zaboravnost i zbunjenost, stručnjaci upozoravaju na suva usta kao jedan od manje prepoznatljivih simptoma ranog stadijuma bolesti. Rejmond Dačilo, direktor operacija za C-Care Health Services, napominje da iako suva usta nisu uobičajeni simptom demencije, ona može ukazivati na početak bolesti. Nedovoljna hidratacija, koja je čest problem kod osoba sa demencijom, dovodi do smanjenja proizvodnje pljuvačke, što uzrokuje suva usta.
Ovi naizgled manji simptomi, kao što su suva usta, mogu biti prvi znaci na koje treba obratiti pažnju, upozoravaju stručnjaci. Pravovremeno prepoznavanje ovih suptilnih pokazatelja može pomoći u ranijem započinjanju lečenja, što može usporiti napredovanje bolesti i poboljšati kvalitet života pacijenata.
Važno je pratiti ne samo očigledne promene u kognitivnim funkcijama, već i suptilne fizičke znakove koje naše telo šalje. Dakle, oralna zdravstvena zaštita postaje ključni deo opšteg zdravlja, uključujući mentalno zdravlje.