U Srbiji se svake godine registruje oko 4300 novobolelih od karcinoma pluća. Starosna dob koje je najviše izložena oboljevanju od ove bolesti je između 40 i 70 godina starosti, s time da su oboleli najčešće stari oko 60 godina.
Muškarci su nešto više izloženi riziku od oboljevanja od ove maligne bolesti.
Simptomi mogu biti slični onima koje uzrokuju manje ozbiljne bolesti. Na primer, učestali kašalj tipično muči astmatičare, dok redovne infekcije disajnih puteva često mogu biti samo znak izloženosti alergenima ili oslabljenog imuniteta.
Međutim, ako uz to patite i od bolova u grudima, gubite apetit i kilograme bez nekog očiglednog razloga, otežano dišete i iskašljavate krv, važno je da se što pre javite lekarima kako bi se otklonila sumnja na karcinom pluća.
Važne promene koje treba uzeti u obzir su i zadebljanja na vrhovima prstiju na rukama – čitav prvi zglob na svakom prstu može biti otečen pa i crvene boje. Ukoliko je ova promena urođena, ukazuje na srčane mane, ali ako se iznenada pojavi, neophodno je sa se pacijent hitno javi lekaru!
Otekli prsti mogu da ukazuju na rak, ali i na infekciju pluća ili srca.
Koža oko noktiju može izgledati sjajno ili se nokti mogu zakriviti više nego obično kada ih gledate sa strane. Važno je obratiti pažnju na svaki mogući simptom, jer je karcinom pluća jedan od najteže izlečivih.
Otprilike, svaki treći pacijent živi najviše godinu dana nakon dijagnoze, dok jedan od 20 živi još deset godina.