Poražavajući su podaci Svetske organizacije za istraživanje raka, prema kojoj od raka debelog creva godišnje oboli gotovo 2 miliona osoba, a umre 0,95 miliona. Rak debelog creva je drugi najčešći zloćudni tumor u obolevanju i umiranju u Srbiji od koga svake godine oboli približno 4500, a umre više od 3000 ljudi.
Faktori rizika su ishrana bogata crvenim mesom i životinjskim mastima, pušenje, alkohol, gojaznost i slaba fizička aktivnost. Od raka debelog creva može da oboli praktično svako, ali se on najčešće javlja kod ljudi između 50 i 74 godine starosti u oba pola.
Ranim otkrivanjem ove bolesti moguće je sprečiti njen dalji razvoj, a tada su šanse za preživljavanje čak 90 %, prenosi portal Centar Zdravlja.
Problemi o kojima bi trebalo da obavestite svog lekara
Pojava krvi u stolici ne sme se zanemariti. Ako primetite ovakvu promenu, obratite se svom lekaru za savet i pomoć. Nema mesta za paniku jer krv u stolici može biti i rezultat nekih drugih benignih problema, ali svakako je važno obratiti pažnju. Naime, brojni oboleli saznaju za dijagnozu tek kada je rak već uznapredovao i proširio se sa debelog creva na ostale organe. Zato je brza reakcija na bilo kakve sumnjive promene izuzetno važna.
Lekari savetuju da se testiranje za rak debelog creva preporučuje za sve osobe u dobi od 50 do 75 godina starosti budući da postoje izrasline i polipi koji se, ako se otkriju na vreme, mogu ukloniti.
Velik problem kod raka debelog creva je to što je teško primetiti simptome, ali kada se pojave, radi se najčešće u promenama u navici obavljanja nužde. Na primer, potreba za naprezanjem tokom pražnjenja creva, ređa stolica nego inače, krv u stolici ili neobjašnjivi gubitak težine mogu ukazivati na opasnost u telu.