Srčana oboljenja izuzetno su prisutna u Srbiji, a srčani udari bukvalno kose naš narod. Ipak, naučnici tvrde da se srčani udar može i predvideti.
Specijalisti sa Univerziteta u Oksfordu koristili su veštačku inteligenciju da bi pažljivije pregledali pacijente. Studiju je finansirala Britanska fondacija za srce i objavljena je u European Heart Journal.
Nova tehnologija određuje promene u krvnim sudovima koji snabdevaju srce krvlju. Ovom metodom moguće je prepoznati verovatnoću srčanog udara u narednih devet godina od čak 90% efikasnost. Kao rezultat toga, oni sa visokim rizikom od srčanog udara mogu se pratiti i dati im odgovarajuće lekove.
Kako je potvrdio prof. Haralambos Antoniades, koji je vodio studiju, sada doktori vide samo vrh ledenog brega. Nova tehnologija omogućava širi pogled na zdravlje pacijenata. Specijalista dodaje da se trenutno CT radi kod osoba sa najvećim rizikom od srčanog udara. Oko 75 odsto. ljudi nakon kompjuterske tomografije se puštaju kući. Mnogi od ovih pacijenata kasnije dožive srčani udar. Oni su ciljna grupa istraživača.
Nova tehnologija je namenjena ljudima od 40 do 70 godina koji imaju bol u grudima ili su opterećeni faktorima rizika za srčani udar. Zahvaljujući savremenim istraživanjima moguće je dobiti informacije o verovatnoći srčanog udara kod određenog pacijenta i rano preduzeti mere za sprečavanje srčanog udara.
Najčešći faktori rizika za srčani udar su pušenje, gojaznost, hipertenzija , dijabetes , visok holesterol, neadekvatna ishrana, niska fizička aktivnost i stres. Srčani udari su češći kod muškaraca nego kod žena.